Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że strona internetowa stanowi w rzeczywistości elektroniczny odpowiednik firmowej siedziby. Klient nie chce przecież zakładać, że w sklepie spotka go potencjalna kradzież w zaufaniu powierzonych przez niego informacji, prawda? W jaki sposób możemy ochronić naszych odbiorców przed utratą danych?
Spis treści
Certyfikat SSL - czym jest i jak działa ''zielona kłódka''?
Zabezpieczenie hasła - jak zrobić to właściwie?
Aktualizacja CMS oraz modułów - dlaczego wprowadzanie ulepszeń jest tak istotne?
Czym grozi nieaktualizowanie systemu strony?
Back up strony - po co nam kopia zapasowa?
Certyfikat SSL - czym jest i jak działa ''zielona kłódka''?
Certyfikat SSL - co to jest?
Kluczowym elementem zabezpieczenia witryny jest certyfikat SSL - międzynarodowy standard wśród narzędzi służących do szyfrowania danych w Internecie oraz swoiste potwierdzenie wiarygodności właściciela strony.
Certyfikat SSL - jak działa?
Sposób działania certyfikatu, co do zasady, pozostaje stosunkowo prosty. Ochrona danych polega w tym przypadku na ich zaszyfrowaniu. Dzięki tego rodzaju zabiegowi możemy mieć pewność, że strony zabezpieczone połączeniem SSL nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników; przechwycenie zaszyfrowanych informacji przekracza współczesne możliwości ''zwyczajnych'' komputerów.
Zabezpieczenie hasła - jak zrobić to właściwie?
Odpowiednia ochrona hasła przekłada się na zastosowanie kilku zasad:
- Nie podawaj hasła nikomu! Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za dane swoich klientó
- Zmieniaj hasło regularnie! W miarę możliwości warto postarać się o aktualizację obecnego hasła przynajmniej raz na pół roku.
- Używaj skomplikowanych haseł! Przyjmuje się, że hasło powinno zawierać min. 8 znaków, w tym dużej i małe litery, cyfry oraz znaki szczególne.
Czy wiesz, że...?
Zastosowanie cyfr w Twoim haśle generuje aż 10 000 nowych potencjalnych kombinacji hasła!
Aktualizacja CMS oraz modułów - dlaczego wprowadzanie ulepszeń jest tak istotne?
Po co nam aktualizacja CMS?
Witryna internetowa stworzona w nawet najbardziej popularnym, dostępnym systemie CMS, wciąż nie gwarantuje bezpieczeństwa. Zespoły specjalistów stale wykrywają luki w działaniu najlepiej dopracowanych systemów, a drobne nieprawidłowości generują przestrzeń do dokonania przestępstwa. W celu ich eliminacji wprowadza się ulepszenia - aktualizacje.
Czym grozi nieaktualizowanie systemu strony?
Konsekwencje ataków hackerskich mogą być rożne: od włączenia witryny do listy spamu, przez obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania Google po utratę strony. Niestety wbrew pozorom włamania nie tylko mają miejsce, ale stanowią przy tym bardzo poważny i wysoce powszechny problem.
Back up strony - po co nam kopia zapasowa?
Wykonanie kopii baz danych oraz plików, w razie konieczności pozwala na przywrócenie witryny do momentu wykonania backupu. Wykonanie kopii oraz prawidłowe jej przechowywanie zabezpieczy zatem naszą stronę niezależnie od czynników zewnętrznych.